sobota, 1 października 2011

Najlepszy skład na EURO '12

W tym kraju mamy 40 mln selekcjonerów, a tylko jeden pobiera za tę pracę kasę. I to nadzwyczaj dużą, jak na to, że koniec końców jest tylko marionetką w rękach kibiców, działaczy i managerów. Niestety, rzutuje to i na powołania, i na końcowy kształt kadry. Część kibiców się odsuwa, część jest zniesmaczona, a niektórych to już w ogóle nie obchodzi. A przecież poukładanie tych klocków wcale nie jest takie trudne.

Zacznijmy od największej bolączki tej reprezentacji, czyli obrony. Co mecz inni piłkarze: byli i młodzi, i starzy, i naturalizowani. Myślę, że Franek powinien jednak przeprosić się z Michałem Żewłakowem, gdyż (mimo słabszej formy) jest to jeden z najsolidniejszych polskich obrońców. Zapomnijmy na razie o młodych talentach oraz importowanych z Zachodu zawodnikach. 

Pozycji bramkarza nie komentuję, gdyż ta jest niepodważalna i należy do młodego cudotwórcy i prawdopodobnie polskiego bohatera na Euro. 

Pomoc i atak wydają się proste do układania. Tu też Smuda może mniej spieprzyć, gdyż jedno poślizgnięcie się ofensywnego gracza nie zdecyduje o naszej porażce. Po pierwsze, panie Franku, trzeba jeździć i oglądać zawodników, skoro PZPN płaci taki ciężki hajs za prowadzenie reprezentacji Polski. Po drugie, skoro szkielet tworzą zawodnicy Borussi Dortmund, to kopiować jej ustawienie i schematy do bólu. Z, co ważne, cofniętym Lewandowskim, grającym za napastnikiem - do tego przekonał się już Jurgen Klopp i kiedy Barrios będzie w pełni zdrów, to Roberta właśnie na tej pozycji umieści.

W mojej jedenastce znajdzie się tez miejsce dla jednego naturalizowanego zawodnika. I to tylko dlatego, że oddałbym wszystkich innych, aby on został. Oczywiście, jest szereg innych przeszkód i wątpliwości, więc na razie traktujmy to jako moje pobożne życzenie.

KADRA (Moje powołania)

Bramkarze: Szczęsny, Tytoń

Obrońcy: Piszczek, Wasilewski, Żewłakow, Dudka, Wawrzyniak, Piotr Brożek, Wojtkowiak, Głowacki

Pomocnicy: Błaszczykowski, Peszko, Grosicki, Sobota, Melikson, Matuszczyk, Murawski, Cezary Wilk, Rybus, Mierzejewski, Obraniak (jeśli nauczy się hymnu)

Napastnicy: Lewandowski, Paweł Brożek, Jeleń, Sobiech

Czas na parę słów komentarza...

- Szczęsny to Szczęsny. Drugi w obecnej klasyfikacji jest Tytoń, a potem długo długo nic. Dlatego trzeciego bramkarza nie wpisywałem, warto będzie może kogoś młodego wziąć?

- Obrona na grafice obok, to ustawienie na Euro (kiedy już wyzdrowieje Brożek). Do tego czasu na lewej obronie może występować Wawrzyniak lub Dudka. Ten drugi jest za wolny, żeby to była jego docelowa pozycja na turnieju, ale podczas spotkań towarzyskich będzie solidnym zastępstwem. Pierwszym zawodnikiem do wejścia z ławki na środek lub prawą stronę powinien być Wasyl, który udowodnił, że po kontuzji nie ma śladu. Jest waleczny, z doświadczeniem, gra w swoim klubie - czego chcieć więcej. No i Żewłak - musi wrócić! Wojtkowiak lub Głowacki to opcje wybitnie alternatywne.

- Do środka boiska wybrałem piłkarzy względnie młodych, potrafiących odebrać piłkę oraz dobrze ją rozegrać. Matuszczyk - oby grał w klubie - wspomagałby obrońców, a Melikson to klasa sama w sobie. Może zrobić rajd, rozrzucić akcję na skrzydło, zagrać na klepkę, podać prostopadle do napastnika. Ten chłopak potrafi bardzo dużo i chętnie poświęciłbym pozostałych naturalizowanych graczy, aby tylko on mógł grać. Jeśli posiada obywatelstwo i jednoznacznie zdeklaruje, to jak najbardziej. Takiego zawodnika nie mamy i prawdopodobnie szybko mieć nie będziemy. Nie skreślałbym też ostatecznie Obraniaka, bo ten mógłby być niezłym zmiennikiem - w taki sposób kilka punktów Lille w poprzednim sezonie zapewnił, podobnie mogłoby być z reprezentacją. Poza tym, widzę sporą konkurencję na skrzydłach: Błaszczykowski, Grosicki, Peszko, Sobota, Rybus... Powinni być powoływani przez Smudę cały czas.

- Ustawienie Lewandowskiego już tłumaczyłem. W duecie z Brożkiem czy Sobiechem z pewnością pokazałby jeszcze więcej umiejętności. Nie ma sensu skazywać go na samotną walkę z obrońcami, bo wyjdzie to jak w pierwszej połowie meczu Marsylia - Borussia, a Robert zmarnuje czas i siły na przepychanie się z defensorami.

- Uzupełnieniem kadry mogą być młodzi zawodnicy, którzy w roku 2012 błysną niezłą formą. Może Majewski, może Janota?

2 komentarze:

 1. "Z, co ważne, cofniętym Lewandowskim, grającym za napastnikiem - do tego przekonał się już Jurgen Klopp i kiedy Barrios będzie w pełni zdrów, to Roberta właśnie na tej pozycji umieści."
  Nie wiadomo czy umieści, jeśli Barrios wróci i Klopp będzie go wystawiać na szpicy, to Lewandowski raczej wyląduje na ławce, bo jako ofensywny pomocnik/cofnięty napastnik będzie pewnie grać dalej Shinji Kagawa. Z resztą, Polak teraz gra, bo właśnie Paragwajczyk był kontuzjowany, a nie Japończyk.

  "W mojej jedenastce znajdzie się tez miejsce dla jednego naturalizowanego zawodnika. I to tylko dlatego, że oddałbym wszystkich innych, aby on został. Oczywiście, jest szereg innych przeszkód i wątpliwości, więc na razie traktujmy to jako moje pobożne życzenie."
  Rozumiem że mówisz o Meliksonie, ale jakby nie było to Matuszczyk też jest tak samo naturalizowany jak Perquis czy Boenish.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kagawa gra piach na razie. Ale jeśli faktycznie będą grali i Japończyk i Paragwajczyk, to Klopp może spokojnie Roberta wprowadzać na pozycję tego cofniętego napastnika. W poprzednim sezonie były już zalążki dobrej współpracy Barriosa z Robertem.

  Matuszczyka nie traktuję jako naturalizowanego zawodnika z tego powodu, że u niego nie było dylematu, w jakiej reprezentacji on ma grać lub czy mówi po polsku... On od początku deklarował, że będzie grał dla Polski, dlatego jest jak najbardziej nasz.

  OdpowiedzUsuń